Postaw na energooszczędność i ekologię -projekty domów energooszczędnych

Często podejmujemy decyzje w oparciu o obecną sytuację. To całkowicie normalne. Wolimy wydać 200zł zamiast 300zł. Nie mamy przed oczami tego, że z rzeczy droższej będziemy korzystać znacznie dłużej, a więc w długoterminowej perspektywie ona będzie bardziej opłacalna. Podobnie jest z projektami domów energooszczędnych. Ich wybudowanie może być droższe, jednak na przestrzeni kilku, kilkunastu lat droższa inwestycja się zwraca.

Projekty domów energooszczędnych są z roku na rok coraz bardziej popularne – zwraca uwagę specjalista z e-domyt. Mnie osobiście taki fakt cieszy.

Myśl przyszłościowo

Oczywiście projekt domu energooszczędnego nie musi być dużo droższy w realizacji. Możesz wybrać taki projekt, który spełni Twoje oczekiwania pod każdym względem. A jeżeli dodatkowo zadbasz o aspekty energooszczędności, to zyskają na tym twoje comiesięczne fundusze.

Największe korzyści z wyboru projektu domu energooszczędnego są latem (zakładając, że wyposażyliśmy swój dom w panele słoneczne). Wtedy koszty utrzymania są bardzo małe, ponieważ panele słoneczne potrafią zredukować nasze zapotrzebowanie na zużycie prądu prawie o 100%.

Zimą natomiast dzięki zastosowaniu systemu wentylacji mechanicznej zmniejszysz koszty ogrzewania mieszkania dodatkowo zapewniając sobie świeże powietrze. Projekty domów energooszczędnych to nie tylko oszczędności, ale również inne korzyści. Jak widać niektóre rozwiązania pozytywnie wpływają na twoje samopoczucie i zdrowie. Dlatego jeżeli zastanawiasz się jaki projekt domu wybrać to rozważ dom energooszczędny. Nawet jeżeli będzie się to wiązało z większymi wydatkami związanymi z inwestycją, to z czasem ta inwestycja się zwróci. Zarówno finansowo jak i w innej postaci.

Jakie rozwiązania stosuje się w energooszczędnych domach? (projekty domów energooszczędnych)

Co sprawia, że dom energooszczędny może tak się nazywać? Czyli co odróżnia go od „zwykłego” domu? Te i podobne pytania może zadawać sobie wielu osób, które nie rozumieją fenomenu coraz większej popularności tego typu projektów na stronach https://www.e-domy.pl , które oferują gotowe projekty domów energooszczędnych.

W tym artykule postaram się rozwiać twoje wątpliwości i pokazać co dokładniej sprawia, że projekt domu energooszczędnego faktycznie przekłada się na oszczędzanie energii.

Domy energooszczędne w pigułce

Jeszcze zanim przejdę do głównego tematu przypomnę, że w tym artykule zawrę tylko najważniejsze informacje na temat projektów domów energooszczędnych.

  • Panele słoneczne – to jedno z popularnych rozwiązań, które pozwala zaspokoić nawet 80% energii w miesiącach od marca do października. Natomiast latem nawet 100%, dlatego właśnie wiele osób wyposaża swoje projekty domów energooszczędnych w panele słoneczne
  • Rekuperacja – czyli system mechanicznej wentylacji. W przypadku większości projektów domów energooszczędnych jest to dodatek, o którym jednak warto pomyśleń. Kiedy o nim usłyszałem, to stałem się wielkim fanem, ponieważ on nie tylko przekłada się na oszczędności, ale również wpływa pozytywnie na nasze zdrowie
  • Dobre ocieplenie, czyli izolacja domu – absolutna podstawa. Dzięki temu gdy ogrzewasz dom zimą, to wolniej on się ochładza. To w naturalny sposób wpływa na mniejsze koszty ogrzewania

To są 3 najważniejsze elementy, które sprawiają, że projekty domów energooszczędnych faktycznie wpływają na oszczędzanie energii. Pamiętaj, że oszczędzanie energii wpływa pozytywnie na stan twojego portfela, oraz kondycję planety na której wszyscy żyjemy. Dlatego warto, żebyś przemyślał inwestycję w projekt domu energooszczędnego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *